rturu

Fantasy

23. října 2010 v 11:15 | Llewelyn |  Fantasy

 Je fantasy mrtvé nebo znovuzrozené? Je stále vášní a koníčkem nemnoha nadšenců nebo se začíná i v literárních, v seriózních literárních kruzích, počítat mezi konkurenty? Když vejdu do kteréhokoliv knihkupectví, najdu snad v každém z nich regál s nápisem fantasy, potažmo fantasy/sci-fi. 
   Ale první mě do očí uhodí nekonečné řady Pratchettů, Harry Potterů, nějaká ta Duna nebo David Gemmel. Je ale opravdu tohle, co chci? 
   Jistě, všichni tito (a další velcí autoři fantasy) mají své komplikované, humorné nebo tajemné světy, ale fantasy není jen několik jmen. Fantasy je únik do jiných světů, do jiných dimenzí, kde se z nás, obyčejných lidí stávají hrdinové, vrazi, mágové, vojevůdci a králové. Fantasy může být prosyceno magií jako guláš paprikou, může být psáno humorně, že člověk máčí stránky slzami smíchu, může být tajemné, že se nám postaví chloupky na zátylku a máme pocit jako u horrorů.
   A to je to, proč to čteme nebo se pokoušíme tvořit vlastní osudy a světy! Je to čiré bláznovství, které se stále častěji stává realitou a proniká i do těch nabubřelých myslí lidí, co fantasy opovrhují a řadí ho někam mezi brak a plácání papíru na tisk.
   Bezpochyby by se měla dávat šance novým autorům, kteří mohou fantasy ještě více oživit, vytvořit nápadité obrazy! Neříkám, že se noví autoři nevyskytují na českém trhu, ale chybí tu nakladatelství, co by např. každý měsíc nebo dva vydávalo pouze nové knihy od začínajících autorů bez profláklého jména; nebál bych se to vyzkoušet, zájemců a psavců je více než dost.
   Fantasy není jen literární, umělecký nebo filmový žánr, je to životní styl, kterého se držíme a hrdě se k němu hlásíme! 

 Vivat fantasy!
 


Komentáře

1 Ondry Ondry | Web | 23. října 2010 v 12:06 | Reagovat

přesně,já patřím spíše k těm nadšencům ;-)

2 Tereza Tereza | Web | 23. října 2010 v 19:51 | Reagovat

Zvu ke čtení romantické e-knihy pro dívky o Marině, která musela do vílího gymnázia a v něm potkala elementární bytosti: elfy, víly, mořské panny, nágy (napůl lidi, napůl hady), dryády, kentaury atd. Mezi nimi hledá matku a svou lásku. Netuší, že je vílí princeznou.
Čte se zdola na pokráčko od 1 až do 39. Druhý díl vzniká od léta, už je tam půlka sekundy,  a jak se dělá horoskop.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama