rturu

Květen 2011

Edguy aneb metal s lidskou tváří

13. května 2011 v 13:26 | Llewelyn |  Hudba
Poslední dobou mi leze na mozek metalová hudba, působí na mě depresivně a místo aby povzbuzovala, ubíjí. Proto jsem čím dál častěji sahal po jiných hudebních žánrech - po skáčku a dokonce i po anglickém popu z 80. a 90. let.
Abych úplně nevypadl z tvrdého zvuku metalu, pouštěl jsem si metalovou operu Avantasia. Hlas Tobiase Sammeta ke mně promlouval, co promlouval, přímo mi hučel a pulzoval v hlavě, že jsem sáhl po jeho hlavní kapele Edguy.
Dříve jsem měl několik alb, ale čekal jsem větší podobnost s Avantasií, proto jsem byl zklamaný. Později jsem tomu ještě dal jednu šanci a bylo to. Jejich předposlední album Rocket Ride mě naprosto sežehlo a teď mám v telefonu přeedguyováno.
Edguy je přiřazován do power metalu, ale přiznám se, že mi to moc do této odnože tvrdé muziky nepasuje. Power metalové skupiny (alespoň ty, co poslouchám já - Rhapsody, Kamelot, Altaria, Crystal Eyes, Keldian, Sonata Arctica) na mě působí jinak, od začátku co poslouchám metal mi připadaly vážnější a smutnější, s texty propracovanými, co stály za přemýšlení.
Edguy má texty jednodušší, svižné tempo, plno energie a hlas Tobiase Sammeta, který by mohl zpívat klidně i pop, kdyby chtěl. (Kdo by to ale chtěl z metalových zpěváků, že?) Také tleskám tomu, že jeho metal není o démonech, satanech, krvi a temnu, Sammet je takový rytíř světla v zádumčivých vodách metalu. Samozřejmě, i v jeho textech je občas devil sem, devil tam, k tomu nějaké hell, ale to není to samé.
Proto ti, kdo mají podobnou metalovou krizi, nebo kdo má rád takový jemnější metal bez tahání hlenů z pat a nesmyslného krákorání tvrdým falzetem, vřele doporučuji :-)