rturu

Ayreon, Axenstar, Aina, Turisas a Star One

26. června 2011 v 19:33 | Llewelyn |  Hudební recenze
Čas od posledního hudebního příspěvku pokročil a několik alb hlasitě zahrálo svou muziku do mé mysli. Proto Vám přináším další názory na odnož metalu, která je mi nejbližší - power metal/symphonic metal.

Začnu trošku odlišnou skupinou, která však lahodí mému uchu stejně a to díky tématu a žánru. Tato uskupení (ve skutečnosti jsou dvě) pod taktovkou holandského muzikanta Arjena Anthonyho Lucasenna se přiřazuje k odnoži zvané progressive metal, důležitější ovšem je, že se jedná o tzv. rock/metal operu.
A.A. Lucassen je geniální umělec, který má více projektů, na kterých spolupracuje s nejlepšími muzikanty rockového a metalového světa. Dnes tu představím dva - Ayreon a Star one - obě se řadí také k rockovému podžánru space rock.

Ayreon - The Final Experiment (1995)Ayreon je geniální už svým nápadem, který tohle cd startuje. Příběh začíná roku 2084, kdy se lidstvo samo téměř zničilo. Poslední naděje je přenést varování zpět do minulosti, aby se předešlo tomuto osudu. Poselství zachytí slepý středověký minstrel Ayreon, který začne o svých vizích zpívat. Dostane se na dvůr krále Artuše a do sporu s Merlinem. Nakonec Merlin zjistí, že měl Ayreon pravdu a předpoví, že lidstvo ve 20. století dostane opět šanci poselství přijmout a vyvarovat se svému osudu.
Toliko k příběhu, teď k provedení. Progressive metal není nic špatného, kombinuje silný kytarový zvuk s dalšími prvky, jako třeba i klasickou hudbou, čímž připomíná symfonický metal. Ale na můj vkus příliš mnoho škodí, nejsem příznivcem kytarového běsnění, které tu ovšem je zastoupeno v malé a snesitelné míře. Klávesy a jednotlivé hlasy jsou úžasné, stejně jako příběhové doplňky počítačů. U žánru rockové nebo metalové opery je důležité vědět, o čem se zpívá. Když někomu pustíte sklabu z prostře alba, řekne si, co je to za slátaninu a hrůzu. Opery se musí brát jako celek a tenhle celek stojí za to. Hlavně za zpěv, jak mužské, tak ženské vokály jsou úžasné. Proto krásných 80%

Star One - Space metal (2002)Vedlejší projekt A.A. Lucassena, který nás vtáhne do vesmírného prostředí. Písně jsou inspirovány sci-fi filmy, které Lucassen zkomponoval tak, jak na něj působí a jak si je představuje - Vetřelec, Star Wars V., Duna, Star Trek, Hvězdná brána, 2001: Vesmírná Odyssea, série Blakes´7 a další.
Tyto motivy zasadil do jednotlivých písní a jde to opravdu poznat. Písně nazpívalo pět umělců - Russell Allen, Floor Jansen, Damian Wilson, Robert Soeterboeg a Irene Jansen. Nejvíce na mě zapůsobila asi nejoblíbenější skladba všeobecně, která je inspirována britskou sci-fi sérií ze 70. a 80. let. - Blakes´7. O této sérii jsem nic neslyšel, ale překvapilo mě hodnocení na csfd.cz, které je až nebezpečně vysoké. Píseň se jmenuje Intergalactic Space Crusaders a je to společně se skladbou Perfekt Survivor vrchol tohoto alba. Poctivých 90%

Axenstar - Perpetual Twilight (2002)Švédksá skupina Axenstar pro mě byla ještě do nedávna nepojmenovaná hvězda metalového nebe. Objevil jsem ji při učení na zkoušky, kdy jsem potřeboval slyšet poslouchatelnou a neznámou hudbu. Perpetual Twilight je jejich první cd a jde to vidět. Co mě nejvíc zaujalo, tak zajímavé frázování a rytmus. Co mě zklamalo tak mixáž zvuku a zpěvu. Zpěv byl v pozadí hudby, nezřetelný a nezajímavý. To ve výsledku srazilo moje hodnocení dost nízko. Možná by nebylo od věci, znovu vydat Perpetual Twilight s hlasitějším zpěvem. Do tá doby 50%

Axenstar - Far From Heaven (2003)Druhé album skupiny Axenstar - jedním slovem supernova! Hlas Magnuse Winterwilda je v dokonalém poměru k výborné hudbě, která je zvláštní onou netypickou (alespoň pro mě) rytmizací kytar a bicí. I když je album vydané rok po předcházejícím Perpetual Twilight, je zde vidět propastný rozdíl.
Nejvíce mě upoutal přechod z elektrických kytar do akustiky na konci písně Far From Heaven, to byl prostě vrchol epiky! Tady není dále co psát, téměř bez chybičky - 90%

Aina - Days of Rising Doom (2003)Další z progressive metal oper, tentokrát v podání superskupiny Aina. Příběh je jak z fantasy filmu, trochu šmrncnutý antickými mytologickými náměty. Příběh žádný mezník ve fantasy dějinách, na druhou stranu ani žádné béčko. Kdyby bylo, kývlo by na něj tolik zvučných jmen? Mě rozhodně přesvědčila jména Tobiase Sammeta, Michaela Kiskeho, Candince Night, Marca Hietaly a Damiena Wilsona. Všechny tyto hlasy jsou jako stvořeny pro tuto skvělou operu, kterou má na svědomí Robert-Hunecke Rizzo a Michael "Miro" Rodenberg spolu s Amandou Sommervile. Tito jsou pro mě známí hlavně pro spolupráci s kapelami Luca Turilli, Rhapsody of Fire a Kamelot. A samozřejmě také Sascha Paeth, veleznámý producent.
Nádherná hudba, která připomíná klasickou operu hranou v metalovém kabátě. K tomu hlas Michaela Kiskeho v písni Silver Maiden a Serendepity, který přímo dýchá "duchem Ainy". A také typický hlas Tobiase Sammeta, v písni Flight of Torek, který bych poznal mezi milióny. Pro mě 100% a za tím si budu stát.


Turisas - Battle Metal (2004)Finská skupina Turisas, hrající folk-metal se silnými power a symphonickými prvky na mě vykoukla v profilu Zuzany Daletth Vašíčkové, myslím, že můžu říct, známé amatérské fantasy autorce, která mě pobavila i poučila některými svými radami o tom, jak psát fantasy.
Na folk-metal moc nejsem, líbí se mi pouze dvě písně od švýcarské skupiny Eluveitie (Omnos a Inis Mona), finští Korpiklaani (opět několik písní) a pár nahrávek italské skupiny Elvenking.
Turisas mě překvapili svojí až symfonickou hudbou s violou a akordeónem a taky klasickými flétnami, které se do folk-metalu a symfometalu prostě hodí. Připomínají mi tím ranější Rhapsody of Fire, kteří by bez flétny byli pro mě poloviční.
Nemusím ty black metalové vokály, které ale tady prostě musí být a ve většině jsou překousnutelné. Díky několika písním a "černým" hlasům je to pro mě 80% procent, ale těším se na další album, které si poslechnu, což se mi opravdu u folk-metalu nestává.

Aina - Days of Rising Doom - 100%
Star One - Sapce Metal - 90%
Axenstar - Far From Heaven - 90%
Turisas - Battle Metal - 80%
Ayreon - The Final Experiment - 80%
Axenstar - Perpetual Twilight - 50%
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama