rturu

Únor 2012

Pohled do mého hudebního nebe 2

6. února 2012 v 17:48 | Llewelyn |  Hudba
Oblíbené skupiny
Jsou to oblíbené metalové, ale vlastně i všeobecné nej kapely. Časem se samozřejmě mění, ale tohle jsou prostě nezničitelný titáni, kterých se asi nikdy nevzdám, ať bude jejich kariéra vypadat jakkoliv.

Keldian
Norská dvojice umělců vytvořila něco, co se mi vrylo do paměti tak nesmazatelně a tak dravě, že bych za další album dal snad cokoliv. Žánrově spadá pod symfonický power metal, patří k tomu i symfonický orchestr, zpěv, klávesy a další zvuky navozující vesmírnou atmosféru. Ve všech jemnejších metalových kapelách, které se inspirují sci-fi, fantasy, které mají formu opery, tam je důležité znát text, často k atmosféře dopomáhají doprovodné zvuky, lidem se to snad ani nemůže líbit, ale když víte proč to tam je, tak si to bez toho neumíte představit.

Avantasia a Edguy
Proč tyhle kapey dávám do jednoho příspěvku? Mají stejného tvůrce a zpěváka - Tobiase Sammeta.
Avantasia je metalová opera, kde účinkuje mnoho světových zpěváků ve svých rolích, je hodně symfonická a má tu pracou atmosféru. Chytlavé sborové zpěvy a jemné ženské party vynáší tuto operu až do nebes.
Edguy je Sammetova kapela, se kterou hraje už od puberty. Je známá nejen v Evropě, ale po celém světě a právem si to zasloží. Je podobná Avantasii, ale spíše jen rukopisem autora, i když bych našel další podobnosti. Prostě Tobias Sammet.

Star One a Ayreon
Další spojené projekty díky tvůrci - Arjenu Anthonymu Lucassenovi. Jedna se inspiruje sci-fi filmy a když se to řekne jednoduše, prostě jejich obsah koresponduje s filmovými předlohami (Vetřelec, Star Wars, Star Trek, Outland..) Zde se doplňují dva úžasné hlasy Damiana Wilsona a Russella Allena. Atmosféra je prostě nepopsatelná a je to první album, které bych chtěl slyšet na gramofonu a vlastnit desku.
Ayreon má svůj vlastní dějový příběh, který je tak složitý, že se jím tu nebudu zabývat, stačí když řeknu, že hovoří o problémech dnešního světa a mimozemšťanech, které nikde jinde tak zajímavě vymyšlené nenajdete.

Další oblíbené. HammerFall, Rhapsody of Fire, Kamelot, Elvenking, Crystal Eyes, Altaria, Crystal Ball, Muse, ale i Pendulum, 30 seconds to Mars...


Oblíbené zpěvačky

Floor Jansen
Zpěvačka ze skupiny After Forever, která se mi ale líbí opět se spoluprácí A.A. Lucassena ve výše uvedených projektech.

Anett Olzon
Majitelka krásného hlasu i krásné osobnosti zpívající ve skupině Nightwish, po Tarje Turunen. Mnozí ji stále srovnávají s Tarjou a dávaj jí dobrou sodu, ale v posledním albu ukázala, jaká je to kočka a zpěvačka :-)

Tarja Turunen
Finská bohyně, ale ne ve všech písních se mi její hlas líbí. Ale v drtivé většině ano :-) Sólová dráha pokulhává po rozchodu s Nightwish, přesto je to fenomén.


Skladatelé

Tobias Sammet
Tvůrce hudby i textů skupin Edguy/Avantasia. Netřeba nic dodávat.

Arjen Anthony Lucassen
Tvůrce Star One, Ayreon a pár dalších projektů, také je to prvotřídní multiinstrumentalista a zpěvák. Jedním slovem: Génius

Tuomas Holopainen
Další z géniů, tvůrce Nightwish, jejich hudby a hlubokomyslných textů, teď točí i filmovou operu podle jejich posledního alba.

Thomas Youngblood a Roy Khan
Tvůrci textů a hudby skupiny Kamelot. Stačí poslechnout a souhlas s tímto verdiktem je skoro jistý.Pohled do mého hudebního nebe

6. února 2012 v 17:02 | Llewelyn |  Hudba
Nedávno se mě někdo zeptal: "A cože to vlastně posloucháš?" A ono ouha, neuměl jsem odpovědět tak, jak bych si představoval. Ono když řeknete metal, většina lidí si představí "vlasatý dobytky a hovada, co řvou a blejou do mikrofonu, hází kolem sebe chemlonovitými vlasy a ječí ultravysokými jeky, které rozvibrovávají skleničky." JENŽE! Není metal jako metal, tak jako pop není pop. Vysvětlovat někomu něco a power metalu, progrssive metalu, rockové opeře a tak dále, když neví o co vůbec jako vlastně jde, nač dělení, když je to všechno stejný, tak je to potom těžký.
A proto mě to vede k tomu, sestavit si vlastní žebříček metalových hvězd, abych příště mohl odpovědět: "Koukni se na můj blog, tam je to vysvětlený."
Tak vysvětluji....

Oblíbení zpěváci
Tady je to těžký. Oblíbení neznamená, že jsou to nějaké ikony, jde především o hlas, ale ne všude, kde se ten hlas vyskytuje. Tím si trochu protiřečím, ale ono je důležité CO a JAK ten hlas něco zpívá.

Tobias Sammet
Tenhle chlápek, který není narozdíl od ostatních starší generace, má úžasnou budoucnost a i teď můžu říct minulost. Objeví se nejspíš v každé kategorii, ale co se týče jeho hlasu, ten bych poznal mezi tisíci. Studiovky jsou výborné, rychlejší a dyamičtější písně zpívané živě jsou horší, ale pomalé stojí za to. Jeho "ječák" je snad jediný, který snesu, z čehož vyplývá, že ječáky nemusím.

Damian Wilson
Angličan s neuvěřitelně zvláštním hlasem, zpíval a hostoval v mnoha kapelách, ale jeho hlas mám rád hlavně z projektů "Star One", "Ayreon" a "Aina". Jemný i silný hlas s emocemi, co chtít víc?

Russel Allen
Pro změnu Američan s typickým heavy metalovým hlasem, vždy úžasně čistým a barevným. Ve skupině Symphony X se mi jeho hlas nezdá, je to hlavně skupinou a žánrem. Opět s projekty "Star One" a "Ayreon", dále tři alba s Jornem Lande a taky sólové album stojí za to. (na druhém obrázku vypadá jak Jirka Pomeje, ale kdepak, není to on :-))

Roy Khan
Nor jako když vyšije :-D Ne, na Nora vůbec nevypadá, nevypadá ani jako metalista. Jeho hlavní síla tkví v kouzlu a jemnosti hlasu s úžasnou přesností. Vystudoval operní zpěv a v písních je to vidět. Je známý hlavně ze skupiny "Kamelot". ale dříve zpíval ve skupině "Conception" a spolupracoval s dalšími umělci, třeba s Tobiasem Sammetem.

Fabio Lione
Ital ze symfonické kapely "Rhapsody of Fire". Po odchodu výše zmíněného Roye Khana, převzal jeho místo na turné ve skupině "Kamelot". Má silný hlas jako stvořený pro symfonickou hudbu, s perfektním vibrátem.

Joacim Cans
Švédský metalista, díky jehož hlasu jsem vlastně metal začal poslouchat. Kdo by neznal "HammerFall"? Jeho někdy drsný, jindy až popově hladký hlas? Prostě vrchol metalové scény.

Tolik ze zpěváků. V dalším příspěvku to budou skupiny a skladatelé.